5 pytań, które warto zadać przed rozpoczęciem stażu.

 

Kończę właśnie 5 semestr moich studiów, a co za tym idzie-obowiązkowe praktyki. Odkąd zaczęłam studia, przyglądałam się ofertom praktyk, które są nam oferowane przez firmy. Zauważyłam, że korporacje mocno walczą o każdego studenta, który wykazuje się ponad przeciętnymi zdolnościami, a niestety instytucje państwowe czy NGOsy tak chętnie się nie wyrywają do współpracy. Oczywiście na stronie BIPu ofert państwowych jest masa, ale na targach czy uczelniach ich nie widać. A szkoda. Z pomocą wychodzą ambasadorowie, przedstawiciele firm czy członkowie stowarzyszeń, np. AIESEC czy ELSA, którzy na złotej tacy pokazują aktualne oferty, często zagraniczne.

Ale! Jakakolwiek by to praktyka/staż by to nie był, wymogi są wszędzie podobne: zaangażowanie, chęć nauki, dyspozycyjność. Mimo wszystko chciałam wiedzieć więcej, miałam kilka pytań, a dzięki firmie Expander, udało mi się otrzymać satysfakcjonujące odpowiedzi.

Firmę Expander poznałam bliżej dzięki Absolvent Days, podczas których został mi zaproponowany program stażowy. Koniec końców, w ostatnim etapie rekrutacji nie sprostałam wymaganiom, ale już uczestnictwo w tak rozbudowanym procesie rekrutowania stażystów było tak ciekawe, że postanowiłam wykorzystać tę okazję i dowiedzieć się u źródła, jak to jest z tymi stażami profesjonalnymi i czego oni w ogóle od nas chcą, biednych studentów : (

Dlaczego organizujecie staże studenckie? Od ilu lat trwa już ten program? Jakie są z tego korzyści dla firmy?

Expander organizuje staże studenckie z dwóch powodów. Przede wszystkim widzimy potencjał, który tkwi w młodych ludziach i uważamy, że należy się im szansa. Z drugiej strony jako firma działająca w branży finansowej od 15 lat chcemy pokazać się jako dobry i stabilny pracodawca i po prostu zaistnieć w umysłach studentów. W tej interakcji obie strony zyskują. Studenci: doświadczenie i możliwość rozwoju, a my młodych i ambitnych ludzi, z którymi chcemy pracować.

Jakie są Wasze oczekiwania wobec stażystów?

Nasze oczekiwania możemy opisać w dwóch kategoriach. Pierwsza dotyczy dyspozycyjności w wymiarze umożliwiającym połączenie stażu z zajęciami na uczelni. Chętnie zapraszamy do programów stażowych studentów ostatniego roku, studiów licencjackich i magisterskich, ale zdarzają się też wyjątki! Druga kategoria odnosi się do tzw. kompetencji miękkich – chcemy, żeby ludzie, którzy z nami pracują byli ponadprzeciętnie komunikatywni i chcieli się rozwijać!

Czy w firmie jest miejsce dla osób świeżo po studiach? Jeśli tak, to jakie umiejętności są dla Was cenne? Jakie kierunki preferujecie?

Tak, w firmie jest miejsce dla osób po studiach- dlatego organizujemy program stażowy. Jego założeniem jest zaoferowanie stażyście miejsca pracy, oczywiście, jeżeli obie strony będą zadowolone ze współpracy. Jeżeli chodzi o kierunki studiów, jakie preferujemy, to doświadczenie dyktuje nam jedną odpowiedz: wszystkie. Oczywiście, zdecydowana większość naszych pracowników jest po kierunkach ekonomicznych, ale mamy w swoich szeregach również inżynierów i ludzi z innego bieguna np. lingwistów.

Jakich cech doszukujecie się w kandydatach podczas Assessment Centre?

Niestety nie mogę udzielić informacji, jakie kompetencje badamy podczas Assessment Centre, bo wtedy użyteczność tej metody spadłaby do zera. Kandydaci oczywiście mogą się domyślać jakie umiejętności mierzymy, ale nie mogę potwierdzić trafności tych przypuszczeń ; ).

Mały bonus ode mnie: Jeżeli nie uczestniczyłeś/uczestniczyłaś w Assessment Centre, obejrzyj ten film. Nie każdy AC jest taki sam, opcji jest nieskończona ilość. Sprawdza on nasze naturalne zachowania, predyspozycje i umiejętności miękkie. Tutaj pewien super pan zebrał kilka wskazówek na to, jak najlepiej wypaść na AC, ale uwierzcie mi – wszystko i tak wyjdzie w praniu. Niektóre AC trwają 2 godziny, inne 5, a jeszcze kolejne 2 dni. Nikomu się już nie chce pamiętać, by pilnować czas, jeżeli nie jest to wyuczone albo wrodzone.

Jak wygląda proces wdrożenia stażysty w pierwszych tygodniach?

Pierwsze tygodnie stażu to przede wszystkim szkolenia. Uczymy się wszystkiego, co dotyczy firmy i jej otoczenia. Takie szkolenie wdrożeniowe trwa trzy tygodnie i kończy się egzaminem. Tuż po szkoleniach czas na poznanie pracy oddziałów no i na pierwsze ważne zadania!

 

PS.

Na koniec super zdjęcie Bartka. I więcej zdjęć tu.

12541156_1039027982786189_7547128590482872589_n

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s