Po co studentom psychologia?

Na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego działają specjalistyczne koła naukowe i organizacje studenckie. Każde z nich ma swój cel, dziedzinę, której się poświęca i członków, którzy spędzają wolny czas na działania pozauczelniane. W dzisiejszym poście przedstawię zrzeszenie studentów,  którzy udowadniają, że wiedza z zakresu psychologii jest „must-have” spośród umiejętności każdego, współczesnego studenta.

Koło Naukowe Psychologii Organizacji i Zarządzania Brevi Manu, założone w 2007 roku, działa przy Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, zajmuje się badaniami naukowymi, akcjami społecznymi, wydarzeniami naukowymi oraz wszechstronnym

rozwojem członków Koła. Nazwa nie jest przypadkowa, oznacza załatwienie sprawy natychmiast, bez formalności, „od ręki”. Ten post będzie o miejscu, które uczy studentów , niezależnie od kierunku, tego, czego nie każdy się nauczy na uczelni – zastosowaniu psychologii w życiu zawodowym i osobistym. W praktyce.

Paulina Wolff, Paulina Pers i Monika Dmitruk, członkinie KN Brevi Manu, opowiedziały o działalności na rzecz społeczności studenckiej z ramienia Brevi Manu. Paulina wyjaśniła czym dokładnie się zajmują „Koło działa zarówno na polu nauki, jak i praktyki. Członkowie koła prowadzą badania naukowe oraz współpracują ze środowiskiem biznesu. Brevi manu współorganizuje konferencje i sympozja naukowe. Ważnym aspektem jego działalności jest podejmowanie inicjatyw na rzecz aktywizowania środowiska studenckiego. Koło inicjuje projekcje filmowe, panele dyskusyjne oraz warsztaty dla studentów, na które zaprasza teoretyków i praktyków z dziedziny psychologii organizacji i zarządzania. Koło aktywnie współpracuje ze stowarzyszeniem „Dziecko bez Reklamy”, organizując cykl spotkań „Tajemnice reklamy”. W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem WIOSNA Brevi manu zainicjowało imprezę charytatywną „Studenckie Mikołajki”, która w tym roku odbędzie się już po raz siódmy – każdego roku, niezmiennie dochód przeznaczany jest na pomoc potrzebującym dzieciom. Nieobca członkom Brevi jest idea ratowania ludzkiego życia, którą propagują poprzez cykliczną akcję promocyjno – edukacyjną Damy Szpik. Członkowie Koła co roku wspierają organizację Kongresu Obywatelskiego oraz przedsięwzięcia jemu towarzyszące. Prowadzą warsztaty, szkolenia, rekrutacje oraz sesje Assessment Centre”.

Uczestniczyłam kiedyś osobiście w szkoleniu prowadzonym przez członków Brevi Manu i byłam pozytywnie zaskoczona nie tylko przygotowaniem merytorycznym, ale tym, jaka swoboda i pewność siebie biła od prowadzących zajęcia. Studenci, domniemam, że 2 lub 3 rok, a szkolenie było ciekawsze niż niejedno organizowane przez wielkie korporacje. Paulinę poznałam jeszcze w AIESEC i opowiadała mi o działalności w KN, o studiach, psychologii i human resources. Byłyśmy właśnie przez kolejną turą projektów i obie zostałyśmy członkami zespołu rekrutujacego uczestników na programy wymianowe. Wiedza Pauliny zdecydowanie przewyższała moją i byłam niezwykle ciekawa tego, co może mi powiedzieć o rekrutacjach i ogólnym zastosowaniu psychologii w biznesie. Jak się ostatnio dowiedziałam od Moniki, członkowie Brevi Manu są szkoleni na różnych szczeblach: „Członkowie naszego koła mają możliwość uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach. Są one prowadzone m.in. przez trenerów Gdańskiej Akademii Umiejętności Menedżerskich czy doktorów i profesorów naszego Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. W zeszłym roku nawiązaliśmy także współpracę z Grupą Lotos, dzięki czemu mogliśmy przybliżyć sobie temat employer brandingu. W połowie grudnia spotkamy się z Natalią Klonowską, która poprowadzi warsztaty ze sketchnotingu. Naszym partnerem jest również dynamicznie rozwijająca się Agencja Pracy Beetsma, gdzie członkowie mają okazję odbyć praktyki studenckie w ramach ścieżki organizacji, zarządzania i marketingu. Prowadzimy także badania naukowe pod opieką profesorów UG, które prezentujemy co roku podczas sesji studenckiej na konferencji naukowej Przereklamowana Konsumpcja„.

Zapytałam również, czy umiejętność zdobyte dzięki aktywności w kole naukowym przydają się im w życiu codziennym, prywatnym, zawodowym, uczelnianym: „To, co wypracowaliśmy w Brevi wykorzystujemy w pracy, na zajęciach na UG. Wszystko to są praktyczne umiejetności, zarówno kompetencje miękkie – choćby komunikacja, asertywność czy autocoaching (z których mamy warsztaty) jak i uczymy się konkretnych narzędzi. Potrafimy sami stworzyć rzetelny i trafny AC/DC. Teraz będziemy mieć szkolenie z programu R – to pod kątem statystycznym, przyda nam się do prowadzenia kolejnych badań”.

Chcesz się dowiedzieć więcej o Brevi Manu? Odwiedź ich fanpage! Dodatkowo, jutro odbywa się kolejna edycja imprezy organizowanej przez członków Koła „Studenckie Mikołajki” w klubie Atelier w Sopocie.  Całkowity dochód z imprezy będzie przeznaczony na Indeks Sukcesu dla dzieci z Akademii Przyszłości.

Dziękuję Paulinie Wolff, Paulinie Pers i Monice Dmitruk za udzielenie informacji potrzebnych do stworzenia tego posta!

10881705_919076664770296_4156617426193184389_n-lanczos3

Jest to drugi post z serii o możliwościach, jakie daje status studenta. W kolejnym poruszę temat praktyk studenckich – gdzie można szukać swojej wymarzonej oferty w ministerstwach i korporacjach, jak wygląda rekrutacja oraz co o praktykantach myślą pracodawcy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s